Top 10 vendet që duhet ti vizitoni në Stamboll

December 13, 2022 || views

Stambolli ka një bukuri të përjetshme që i detyrohet shumë historisë së tij të pasur. Qyteti u referua historikisht si Bizanti dhe Konstandinopoja. Ai shërbeu si një pikë qendrore e disa perandorive të lashta. Çudira të shumta arkitekturore, mbetje të këtyre perandorive, qëndrojnë ende të larta në zemër të qytetit. Këtu përfshihet Hagia Sophia, e cila i qëndroi provave të kohës dhe vazhdon të ngjall frikë me shfaqjen e saj të mozaikëve verbues.

 

Përveç vendeve historike të Stambollit, mund të gjeni rrokaqiejt dhe qendrat tregtare moderne. Ka pika të lezetshme brenda dhe përreth qytetit ku mund të arratisesh, disa prej të cilave ofrojnë pamje mahnitëse mbi qytet dhe ngushticën e Bosforit. E se cilat janë vendet më të famshme të Stambollit.

 

1. Xhamia Blu


Xhamia Blu është një pikë referimi historike në Stamboll dhe një që nuk duhet ta humbisni. Pasi të hyni brenda, do të zbuloni se ku e ka marrë emrin xhamia – nga mijëra pllaka blu të punuara me dorë İznik që zbukurojnë muret e brendshme. Pllakat përshkruajnë modele tradicionale osmane, lule, fruta dhe më shumë.

Si një ndërtesë fetare plotësisht funksionale, është e rëndësishme të respektoni rregullat dhe të mos bëni shumë zhurmë. Nëse nuk dëshironi të luteni, planifikoni vizitën tuaj jashtë 5 kohëve të lutjes ditore. Hyrja është falas, por donacionet janë të mirëseardhura.

 

2. Sheshi Sulltanahmet


Si qendra historike e Stambollit, Sheshi Sultanahmet ju vendos pikërisht në qendër të atraksioneve më të spikatura dhe historike të qytetit. Për të qenë në qendër të gjithçkaje, rekomandohet të rezervoni akomodimet tuaja në lagjen Sultanahmet. Obeliskët dhe shatërvanët zbukurojnë parkun dhe sheshi ka mbetje të një hipodromi të lashtë. Nga këtu ju mund të shikoni lehtësisht 2 nga monumentet më të mëdha të qytetit në veri dhe jug të tij. Këto janë Hagia Sophia dhe Xhamia Blu.

 

3. Kulla e Galatës


Kulla Galata është vendi ku mund të jeni në Turqi për disa nga perëndimet më dramatike të diellit. Asgjë nuk e kalon një pamje të gadishullit të Stambollit dhe rrethinave të tij sesa nga maja e kullës së vrojtimit të zjarrit 67 metra. Ajo u ndërtua në shekullin e 6-të dhe u rindërtua dhe u restaurua shumë herë gjatë shekujve të mëvonshëm. Është ndër kullat më të vjetra në botë. Në ditët e sotme, kulla shërben vetëm si një atraksion turistik, me një ballkon të hapur panoramik në katet e sipërme. Mund të ecni në të gjithë perimetrin dhe të shijoni pamje 360 gradë – përvoja është veçanërisht magjike në muzg.

 

4. Grand Bazaar


Stambolli kufizohet me ngushticën e ngushtë të Bosforit, ku ujërat e Detit të Zi takohen me detin e brendshëm të Marmarasë. Historikisht ishte pika kryesore e mbërritjes për anijet tregtare. Ju mund të endeni në rrugicat e ngushta të Pazarit të Madh të mbuluar për të parë aktivitetet shumëngjyrëshe tregtare të qytetit të gjalla dhe të ndezura. Ky treg i madh përfshin një rrjet tregtarësh të brendshëm (tregje më të vogla) dhe korsi të mbushura me shitës shitës. Ata shesin gjithçka, nga qilimat dhe artikujt prej lëkure deri te bizhuteritë dhe xhinglat, duke përfshirë stolitë zakonisht të kërkuara për syrin e keq të nazarit. Lexo më shumë

 

5. Pallati Dolmabahçe


Pallati Dolmabahçe është një monument elegant barok i stilit evropian në Bosfor dhe është një pamje mbresëlënëse për t’u parë. Dhe në një turne audio të drejtuar vetë, do të kuptoni pse ky pallat është një nga më madhështorët në botë.

Përfundoni përvojën tuaj ekstravagante në kafenenë në natyrë me pamje fantastike të Bosforit.

 

6. Hagia Sophia


Hagia Sophia është një ish kishë dhe muze dhe e shpallur si një nga veprat më të mëdha arkitekturore në botë dhe e njohur si mrekullia e 8-të e botës. Hagia Sophia është gjithashtu një nga monumentet dhe muzetë më të vizituar në Stamboll dhe në botë. Duke shërbyer si muze që nga viti 1935, një dekret më 10 korrik 2020 për të shpallur zyrtarisht Hagia Sophia si xhami.

Duke qenë se tani është përsëri një xhami, vizitorëve nuk u kërkohet më një tarifë hyrjeje. Turistët mund të vizitojnë jashtë orarit të lutjes.

 

7. Sheshi Ortakoy


Sheshi Ortakoy është një vend i gëzuar, plot me njerëz dhe pëllumba gjatë ditës. Mund të shihni dhjetëra njerëz që bëjnë selfie këtu në çdo kohë të ditës. Në çdo cep të sheshit ka edhe tezga me punime artizanale. Është zakon të bëhet një fotografi në sheshin Ortakoy duke inkuadruar si Xhaminë Ortakoy ashtu edhe Urën e Bosforit. Kështu do të keni një kujtim të bukur në Stamboll.

 

8. Kulla e Vajzës (Kiz Kulesi)


Kulla e Vashës, historia e së cilës daton në 24 para Krishtit, është përdorur si një kështjellë mbrojtëse, stacion mërgimi, burg, dhomë karantine, stacion radio, pikë taksash dhe far gjatë gjithë historisë së saj të gjatë.Nje vend magjepses qe nuk duhet ta humbisni gjate vizites tuaj ne Stamboll.

 

9. Sheshi Taksim


Sheshi Taksim është një tjetër destinacion i madh turistik që është i njohur për sfondin e tij të kuzhinës. Ka restorante dhe kafene të panumërta të cilat shoqërohen me hotele luksoze.

Sheshi Taksim konsiderohet zemra e Stambollit modern falë të gjitha lehtësive lokale, dhe është gjithashtu stacioni qendror në rrjetin e metrosë së Stambollit, duke e bërë atë një vend shumë të aksesueshëm.

 

10. Fener dhe Balat


Feneri dhe Balati janë dy lagje historike fqinje. Fener ka patriarkanën e nderit të të krishterëve ortodoksë dhe tërheq vizitorë nga e gjithë bota. Balati ishte lagjja hebreje e qytetit në Stambollin osman. Fener dhe Balat janë lagjet e njohura të Stambollit në vitet e fundit, me kafenetë e tyre, restorantet që shërbejnë shije lokale dhe shtëpi shumëngjyrëshe. Të apasionuarit pas fotografisë mund të jenë të sigurt se do të bëjnë fotografi të shkëlqyera në këto rrethe.