Sozopol: “The magical combination of history and beauty”

November 19, 2023 || views

Author & Photos: Alexandra Taseva

Sozopoli, dikur i quajtur Apollonia, është qyteti më i vjetër në bregdetin bullgar të Detit të Zi. Dëshmitë e tregtisë dhe artit datojnë në shekullin e 6 para Krishtit. Sot, qyteti i vjetër i Sozopolit ofron një kombinim të rrugëve magjepsëse me kalldrëm, dyqaneve të shumta të vogla dhe shumë pamjeve historike.


Kur hyni në qytetin e vjetër të Sozopolit, do të mahniteni nga sharmi i tij unik dhe do të zhyteni shpejt në një atmosferë të thellë të së kaluarës. Rrugët e ngushta me shtëpi tradicionale prej guri bullgare ju ftojnë të eksploroni çdo cep. Këtu koha duket se qëndron në vend, duke ju ofruar mundësinë për t’u zhytur në historinë e lashtë të qytetit.


Muri i qytetit që rrethon Qytetin e Vjetër është një nga vendet më të shquara në Sozopol. Duke ecur përgjatë tij, ju mund të shijoni panorama të mahnitshme duke humbur në kohë dhe hapësirë.


Duke vazhduar shëtitjen, do të gjeni kisha dhe kapela të shumta që dëshmojnë për historinë e gjatë fetare të qytetit. Një nga më mbresëlënësit është kisha e Virgjëreshës së Shenjtë. Me bukurinë dhe detajet arkitekturore, ajo tërheq vëmendjen e vizitorëve nga e gjithë bota.


Muzeu Arkeologjik në Sozopol është një vend i domosdoshëm për këdo që është i interesuar për historinë dhe kulturën e rajonit të Detit të Zi. Muzeu tregon historinë e qytetit përmes një koleksioni të jashtëzakonshëm artefaktesh të gjetura gjatë gërmimeve në rajon. Nga varret dhe mozaikët, tek statujat dhe enët, të gjitha ato tregojnë historinë e mijëra viteve.


Por Sozopoli nuk kufizohet vetëm me një ecje nëpër rrugët e tij. Qyteti ofron gjithashtu plazhe unike që tërheqin dashuruesit e detit. Pavarësisht nëse preferoni plazhe me rërë apo shkëmbore, Sozopoli ka shumë opsione për çdo shije. Plazhi “Tsarevo” është një nga më të njohurit dhe ofron një gamë të gjerë sportesh dhe aktivitetesh ujore, ndërsa plazhi “Kavatsi” tërheq natyristët, për më shumë liri dhe intimitet.

Netët në Sozopol janë gjithashtu emocionuese. Restorantet përgjatë murit të qytetit dhe tavernat e vogla përreth qytetit të vjetër do t’ju joshin me kuzhinën e shijshme bullgare. Mos e humbisni mundësinë për të shijuar peshk dhe ushqim deti të mrekullueshëm të Detit të Zi të shoqëruar me sallata të freskëta dhe verë të prodhuar nga vendasit.

Qyteti i vjetër i Sozopolit ka një magji dhe bukuri unike që lë përvoja të paharrueshme në çdo vizitor. Këtu historia, natyra dhe kultura ndërthuren duke ju ofruar mundësinë për t’u çlodhur.

Një “Pol” argëtimi në brigjet e Detit të Zi!