Petrovac: Atraksione çfarë të shihni ku të shkoni. Çfarë vende interesante për të vizituar

January 2, 2023 || views

Rrugës nga qyteti Sveti Stefan në Petrovac, ndodhet një kompleks i vogël manastiri Rezevici. Ajo qëndron në një vend piktoresk – pranë malit Voshtanice, në një pllajë të gjerë përballë detit.

 

Ky manastir mori emrin e tij nga fisi lokal Rezhevichi Pastrovichi. Sipas legjendës, dikur jo shumë larg territorit të manastirit ka qenë një shtyllë, mbi të cilën vendasit linin një enë me verë për udhëtarët. Mbreti Stefan Pervovenchany nga familja Nemanich piu vetë prej saj dhe urdhëroi të ndërtohej një kishë në këtë vend. Ndodhi në fillim të shekullit të 13-të, përmendja e parë me shkrim e manastirit daton në shekullin e 15-të.

 

Tani kompleksi i manastirit përbëhet nga dy kisha, qelitë e manastirit dhe ndërtesat ndihmëse. Me kalimin e viteve, manastiri është shkatërruar dhe plaçkitur më shumë se një herë, por më së shumti ka pësuar gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur në vitin 1941 u shkatërrua dhe u dogj nga trupat italiane.

Kisha më e vjetër në kompleks, kushtuar Ngjitjes së Virgjëreshës, është ndërtuar në shekullin e 13-të. Këtu janë ruajtur afreske të mrekullueshme të pikturuara në shekullin e 17-të. Është më e vogla nga dy kishat e manastirit.

Kisha kushtuar Trinisë së Shenjtë është ndërtuar këtu në fund të shekullit të 18-të, në vitin 1770. Ajo u ngrit në vendin e një kishe të mëparshme kushtuar Shën Stefanit. Vlera kryesore e kësaj kishe është ikonostasi, i pikturuar nga mjeshtri Marko Gregoviç nga Petrovaci në shekullin e 19-të. Në vitin 1839 kishës iu shtua një kambanore e lartë, e cila ekziston edhe sot.

Pas tërmetit të vitit 1979, kompleksi i manastirit u restaurua sërish. Tani të gjitha ndërtesat e saj janë nën mbrojtjen e organizatës UNESCO si një trashëgimi historike dhe kulturore e rajonit.

Manastiri Hradiste
Në majën e një mali në Buljaricë, afër rrugës për në Tivar, vetëm 4 km larg Petrovacit, ndodhet manastiri i Hradishtes. Nga këtu ju keni një pamje të mrekullueshme të detit dhe natyrës së bukur përreth. Ky monument arkitektonik njihet për afresket e tij, të cilat datojnë në mesjetën e vonë.

Manastiri i Hradishtes u themelua gjatë sundimit të vendit nga dinastia Nemanjić, megjithëse përmendja e parë e tij daton në gjysmën e parë të shekullit të 14-të. Para themelimit të manastirit në kohët e lashta në këtë vend ka ekzistuar një varrezë e lashtë dhe objekte banimi të quajtura “gradzhevine”, falë të cilave manastiri ka marrë emrin (Gradac ose Gradishtë).

Manastiri në ato ditë ishte afër kufirit turk, për shkak të të cilit ishte i rrethuar me fortifikime, një kullë të lartë dhe zbrazëtira. Rrënojat e tyre kanë mbijetuar deri në kohën tonë.

Cilat pamje të Petrovacit ju pëlqyen? Pranë fotos ka ikona, duke klikuar mbi të cilat mund të vlerësoni një vend të caktuar.

Tregu i Petrovacit
Tregu i qytetit të vogël të Petrovacit, i vendosur në Rivierën e Budvës, tërheq turistët me aromën e tij kombëtare.

Në treg do të gjeni mallrat më të nevojshëm: nga frutat dhe perimet e deri te suvenire të bëra nga mjeshtrit vendas. Ajo shet produktet më të freskëta, disa prej të cilave janë bërë vetë. Shitësit i lejojnë blerësit të provojnë produktin e tyre. Djathi vendas, mishi i derrit të tymosur, vera dhe vodka kombëtare e rrushit Loza janë vetëm një listë e vogël e produkteve tradicionale malazeze.

Një tjetër fakt interesant është se disa shitës janë të veshur me kostume kombëtare. Kjo shërben si një lloj shenje dhe përkufizimi se ku tregtojnë vendasit dhe ku vizitorët. Vlen gjithashtu të theksohet se tregu është i hapur në mëngjes.

Kalaja Castello, e cila ka mbijetuar deri më sot, e ndërtuar në shekullin e 16-të në një shkëmb bregdetar ngjitur me qytetin, mund të tregojë për periudhën e sundimit venecian në Mal të Zi. Në ato kohëra të lashta, në të ndodhej një garnizon dhe ruheshin gjithashtu rezerva vaji dhe vere. Kalaja veneciane e Castello është një vend ku mund të njiheni me veprat e pikturës antike, murale, mozaikë dhe arkitekturë.

Kalaja strehon një muze që shfaq mozaikë të mahnitshëm romak. Disa nga ekzemplarët në muze datojnë në shekullin III para Krishtit. Nga tarraca e sipërme e kalasë, hapet një pamje e bukur e detit, gjirit dhe vetë qytetit. Aty ndodhet edhe një monument për ushtarët që dhanë jetën në betejat kundër agresorëve fashistë. Në kulmin e festave të fundvitit, në ambientet e kalasë Castello është hapur restoranti dhe klubi i natës me të njëjtin emër. Këtu mbahen periodikisht “Partitë ruse” tematike dhe ngjarje të tjera të fokusuara në malazezët rusishtfolës.

Fshati Rezhevichi
Fshati Rezhevichi është një fshat i vogël, piktoresk, i qetë, ku është ruajtur atmosfera e lashtë e një qyteti bregdetar dhe atraktiviteti i pamjeve antike. Ndodhet midis qendrave turistike të Shën Stefanit dhe Petrovacit.

Këtu, fjalë për fjalë 50 metra larg autostradës, ndodhet kompleksi i famshëm i manastirit ortodoks Rezhevichi, i themeluar në shekullin e 15-të. Ai përbëhet nga dy kisha, qeli manastiri dhe ndërtesa ndihmëse. Në një kishë të vogël, mund të shihni afreske të mrekullueshme që janë ruajtur që nga shekulli i 17-të.

Një zbritje e pjerrët të çon nga fshati në det, duke kaluar shtëpitë në një stil tipik malazez, të varrosura në bimësinë mesdhetare. Ajo të çon në gjirin e famshëm të Peražica Do, i cili ka një nga plazhet më të njohura në zonë. Ekziston edhe një shkëmb Skachideyka, i cili është emëruar në kujtim të vajzës që u hodh prej tij, duke i shpëtuar nderin e saj.

Shkëmbinj me shtresa të Petrovacit
Shkëmbinjtë me shtresa të Petrovacit janë të mahnitshëm në bukurinë dhe veçantinë e tyre natyrore. Shkëmbinjtë përbëhen nga gurë ranor me shtresa, gjë që u jep atyre një pamje vërtet magjepsëse.

Panorama e shkëmbinjve hapet nga një shteg ecjeje, afërsisht 3 kilometra i gjatë, që kalon mes fshatrave Rezevici dhe Petrovac. Ku fillimi dhe ku fundi i shtegut varet nga nga vijnë turistët (nga cili fshat) – gjithçka është arbitrare.

Nga ana e Rezheviçit, fillimi është në një tunel të prerë në një mal të lartë, dhe nga ana e Petrovacit, shtegu kalon mbi shkëmbinjtë më piktoresk përgjatë bregut të detit, të zhytur në gëmusha me pisha mesdhetare dhe ullinj. Ndërsa i afroheni tunelit, shtegu ngrihet gjithnjë e më lart – deri në 150 metra, nga ku mund të shijoni pamje mahnitëse të vetë shkëmbinjve, detit dhe ujit fantastikisht të pastër bruz nën shkëmbinj…

Ky është një nga vendet më të preferuara për turistët në këmbë dhe banorët e Petrovacit.

Ishujt Sveta-Nedelya dhe Katic
Ishujt Sveta Nedelya dhe Katic janë një vend i mrekullueshëm për një pushim të qetë dhe të izoluar.

Këto ishuj janë një pikë referimi natyrore e Malit të Zi. Ato ndodhen në një distancë prej një kilometër nga vija bregdetare e Petrovacit, jo shumë larg njëri-tjetrit. Vendndodhja është interesante në atë që një ishull pothuajse mbulon tjetrin kur shikohet nga bregu.

Në ishuj mund të merrni me qira varka, varka dhe catamaran.

Sipas legjendës, një herë gjatë një stuhie të fortë një anije u shkatërrua këtu dhe vetëm disa marinarë arritën në ishullin Sveta-Nedelya duke notuar. Në kujtim të kësaj, disa kohë më vonë, të mbijetuarit ndërtuan një kishë të vogël në majë të ishullit. Tani kjo kishë shërben si hajmali për marinarët.

Stadiumi “Pod Maly Brod”
Stadiumi “Pod Maly Brod” është një stadium i vogël, emri i të cilit përkthehet si “nën një kodër të vogël”. Stadiumi ndodhet në një zonë kodrinore, ndaj organizon vetëm ndeshje futbolli.

Stadiumi ka vetëm vende për 530 spektatorë.

Atraksionet më të njohura në Petrovac me përshkrime dhe foto për çdo shije. Zgjidhni vendet më të mira për të vizituar vendet e famshme të Petrovacit në faqen tonë të internetit.

I cili është i famshëm për plazhin e tij të pjerrët me guralecë dhe klimën e butë shëruese. Ndodhet në Mal të Zi, në breg të një gjiri të vogël piktoresk dhe është një amfiteatër me mini-hotele, vila dhe vila të ndërtuara në një kodër të mbushur me pisha dhe ullinj.

Historia e qytetit të Petrovacit.

Shumë kohë më parë (përafërsisht në shekullin III) ekzistonte një romak Vendbanimi i Lastvës, përmendur për herë të parë në Kronikën e Priftit Duklyanin, e datuar në mesin e shekullit të 12-të. Sidoqoftë, Petrovac mori emrin e tij aktual vetëm në shekullin e 20-të: pas Luftës së Parë Botërore, ai u riemërua për nder të Mbretit. Peter I Karageorgievich, dhe para kësaj quhej Kastel Lastva- për nder të ndërtuar në shekullin XVI. kalaja veneciane e Castio ose Castello.

Pamjet e Petrovacit.

Ndodhet në skajin e qytetit të Petrovacit, në shkëmbinj të mahnitshëm dhe piktoresk me shtresa të krijuara nga gur ranor. Kalaja ishte vendndodhja e garnizonit venecian dhe përfshinte ndërtesën e Lazaretit, dhe tani ajo është një vend për ngjarje të ndryshme argëtuese: disko, koncerte, etj. Tarraca e sipërme ofron një pamje të mrekullueshme të Petrovacit, dhe pranë Castio ka një skelë nga e cila mund të shkoni në një lundrim të vogël përgjatë ujërave bregdetare. Mbi kala ngrihet një obelisk, i ngritur në kujtim të ushtarëve që vdiqën gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Petrovaci është veçanërisht i bukur në mbrëmje, kur dritat ndizen dhe i gjithë argjinatura është e ndriçuar, shfaqet një atmosferë tepër komode dhe romantike e bregdetit të Adriatikut.

Çfarë të shihni në afërsi të qytetit të Petrovacit?

Vetëm 1 km nga bregu ka 2 ishuj guri -. Natyra i vendosi me fantazma në të njëjtën linjë, si një kopsht shkëmbi japonez: nëse shikoni nga qendra e Petrovac, është e pamundur të shihni të dy ishujt – njëri mbyll tjetrin. Në ishull është eponimi Kisha e Ngjalljes së Shenjtë, i cili, sipas legjendës, u ngrit nga një marinar i cili shpëtoi mrekullisht mbi këta gurë pas një mbytjeje anijeje. Tingulli i ziles së saj dëgjohet edhe në plazhin e Pterovacit.

lifehack: për të parë më nga afër Kishën e të Dielës së Shenjtë, merrni me qira një varkë ose një katamaran dhe lundroni me guxim drejt ishujve – ata janë edhe më të bukur nga afër.

Jo larg qytetit të Petrovacit, në fshatin Buljaricë, ndodhet (Manastir Gradište). Mund të arrini me taksi, me makinë ose në këmbë, megjithëse do të duhet gati një orë. ndodhet në majë të malit dhe prej andej ofron një pamje mahnitëse të detit. Manastiri u themelua gjatë mbretërimit të Nemachi. Përmendja e parë e tij u shfaq pak më vonë në shekullin e 16-të. Pavarësisht se manastiri është shumë i vogël, ai është i famshëm për afresket e tij. Dhe është domethënëse që këtu është shkruar abetarja e parë serbe, e cila në vitin 1597 është botuar në Venedik. Këtë abetare e kanë shkruar murgjit Stefan nga Pashtroviqi dhe Inok Sava, murg nga Deçani, po ashtu nga Pashtroviqi. Manastiri e mori emrin për faktin se në kohët e lashta në vend të tij kishte ndërtesa banimi, të cilat quheshin “gradzhevina”. Prej këtu edhe emri Hradiste – Gradiste. Dhe shumë turistë, pavarësisht madhësisë së vogël të manastirit, flasin ngrohtësisht për të.

 

Kompleksi i manastirit përbëhet nga tre kisha, një ndërtesë private dhe një varrezë. Kisha e Shën Savës është ndërtuar në shekullin e 19-të. mbi rrënojat e kishës me të njëjtin emër. Kjo është një ndërtesë njënefëshe prej guri të kuq dhe të bardhë me një kambanore me tre kambana.

Në qendër të manastirit është Kisha e Shën Nikollës ndërtuar në fund të shekullit të 16-të. dhe është i famshëm për ikonostasin e gdhendur. Ndërtesa ka një absidë gjysmërrethore dhe një kambanore. Pranë varrezave qëndron kisha më e vogël e manastirit – Fjetja e Zojës së Bekuar. Kjo ndërtesë karakteristike e arkitekturës kishtare rurale u ndërtua në vitin 120 pas Krishtit. Një nga ikonostaset e saj paraqet një shenjtor me kokë gomari – sipas disa interpretimeve, Shën Kristofor – ai ishte jashtëzakonisht i pashëm, por i lutej Zotit që ta bënte të shëmtuar.

Plazhet e qytetit të Petrovacit.

Brenda qytetit të Petrovacit ka vetëm dy plazhe, gjatësia totale e të cilave është 600 metra. Në fund të argjinaturës ndodhet një kodër e lartë me një kullë metalike në majë. Pas saj janë plazhet më të bukura – (plaža Lucice) dhe (plaža Buljarica), dhe njerëzit e ditur i preferojnë ato. Rruga e drejtpërdrejtë për në plazhin Lucice kalon nëpër një kodër mjaft të lartë përgjatë një shtegu të ngushtë të pjerrët. Mund të zgjidhni një mënyrë tjetër, më të gjatë, por më të sigurt – shkoni rreth kodrës dhe ndiqni rrugën pas fushës së futbollit deri në hyrjen kryesore. E vërtetë, në të njëjtën kohë, nuk do të mund të shijoni pamjet e bukura që hapen nga shpatet e kodrës.

Më piktoresk, aty është më e leverdishme hyrja në ujë, pasi guralecat vende-vende duken si rërë, ndërsa në plazhin kryesor ka gurë të mëdhenj në hyrje të ujit. Ndodhet ne te majte te plazhit kryesor, ku te con nje rruge komode e asfaltuar. Përpara se të hyni në plazh ka parkim, kundrejt pagesës mund ta çoni makinën direkt në bregdet dhe të parkoni aty.

Duhet theksuar menjëherë se plazhi Lucice është sa i bukur aq edhe i mbushur me njerëz. Mund të ecni menjëherë më tej Plazhi i Buljaricës. Ky plazh është mjaft i gjatë. Do të arrini në plazh nga ana veriore dhe vetëm kjo pjesë është e zotëruar. Pjesa e mbetur prej 1.5 km shtrihet përgjatë kallamishteve. Aty pranë ka një vend kampingu.
Por pak në veri të Petrovacit, duke kaluar nëpër pyll me pisha dhe kalim në shkëmb(mos harroni të merrni një elektrik dore ose telefon), do të gjeni të katërtin – një plazh të egër, por kjo është për adhuruesit e privatësisë së plotë.

Si të shkoni në qytetin e Petrovacit?

Kafenetë dhe restorantet në qytetin e Petrovacit.

Sipas traditës së të gjitha vendbanimeve turistike bregdetare, në argjinaturën e Petrovacit ka edhe restorante, dyqane dhe dyqane. Tradicionalisht për të gjitha qytetet turistike, këtu ofrohen edhe misër, donuts dhe byrekë të shijshëm. Një hamburger i madh i bërë nga një copë mishi i vërtetë i skuqur në mënyrë perfekte në argjinaturë do të kushtojë rreth 2-3 EUR, feta pica me cilësi të mirë (1,5-2 EUR), akullore (nga 1 EUR për 2 topa) gjithashtu shiten atje. . Pijet e njohura janë birra (në një bar nga 1.5 EUR) dhe, natyrisht, vera (për shishe nga 8-10 EUR). Nuk do të ketë probleme me zgjedhjen e një restoranti në resort. Ekziston një restorant i shkëlqyer peshku në plazhin Lucice, i cili ndodhet çuditërisht në mënyrë piktoreske – në shpatin e malit, me pamje nga plazhi dhe deti, i gdhendur në një peizazh me pisha dhe shkëmbinj. Dreka për dy atje do të kushtojë rreth 30-40 euro me pije. Përveç kësaj, ka një piceri, dy bare ku mund të shijoni pica dhe hamburger. Jeta e natës e këtij qyteti nuk është e dhunshme, por në verë ka një klub që ndodhet në kështjellën Castello, megjithatë, kjo nuk shton shumë zhurmë gjatë natës.

 

Ky qytet turistik ka gjithashtu një numër të madh të banesave private – apartamente, apartamente dhe vila, si dhe hotele dhe hotele të ndryshme. Shumica e hoteleve u ofrojnë miqve të tyre vakte me gjysmë bordi – mëngjes dhe darkë, shumë njerëz preferojnë të hanë drekë në restorante ose të hanë snack në plazh.

Qyteti i Petrovacit është i rrethuar nga ullishte dhe pyje të dendur me pisha, kështu që mikroklima është shumë e butë gjatë verës. Ky qytet është gjithashtu ideal për një pushim relaksues, larg gjithë jetës së natës të Budvës. Ka mjaft restorante dhe bare, por rreth orës 12 të natës çdo gjë është e heshtur, dhe ju mund të shijoni një gjumë të qetë në heshtje absolute.

 

Piktoreske, e qetë, komode, e pastër, e bukur, mikpritëse – epitete të tilla i jepen Petrovacit nga turistët që kanë qenë këtu.

Ky qytet i vogël quhet një vend ideal për një pushim relaksues me fëmijë, për shërim dhe për të mos bërë asgjë të këndshme.

Qyteti i Petrovacit në Mal të Zi ndodhet në pjesën qendrore të bregut të Adriatikut, 17 kilometra në jug të Budvës. Popullsia e përhershme në vitin 2011 ishte një mijë e gjysmë banorë, por çdo vit, gjatë stinës së verës, ky qytet vizitohet nga disa dhjetëra mijëra turistë.

 

Popullariteti i vendpushimit lehtësohet nga vendndodhja e tij: ai është i rrethuar nga male nga tre anët dhe shtrihet në bregun e një gjiri gjysmërrethor, i cili siguron mbrojtje nga era.

Dhe plazhi shtrihet për 800 metra dhe i gjithë përbëhet nga rërë e trashë ose guralecë të vegjël. Sezoni i plazhit në Petrovac fillon në prill dhe zgjat deri në tetor! Nuk është e vështirë të llogaritet se një pushim në plazh në Petrovac është sa 7 muaj në vit!

Direkt përballë qytetit janë dy ishuj të vegjël – Katic dhe Shën Nedelya, të cilët i japin hijeshi gjirit. Vini re se bregdeti pranë Petrovacit në Mal të Zi tradicionalisht quhet Riviera e Budvës.

Për herë të parë, një vendbanim u shfaq në këtë vend që në shekullin e III pas Krishtit, siç dëshmohet nga mozaikët e lashtë romakë të ruajtur këtu në zonën e fshatit Krs Medinski prapa kishës së Shën Elias.

 

Në pjesën veriore të gjirit, në shekullin e 16-të, venedikasit ndërtuan një kështjellë, të cilën e quajtën Kastel Lastva. Këtë e bënë për të kufizuar sa më shumë aktivitetin e piratëve në këtë anë të Adriatikut.

Emri Petrovac iu dha qytetit vetëm në fillim të shekullit të 20-të për nder të mbretit Pjetër I Karagjorgjeviç. Në atë kohë në qytet jetonin rreth 300 njerëz. Që atëherë, këtu janë shfaqur vazhdimisht hotele të reja, konvikte, vila, ku të gjithë mund të gjejnë kushte të shkëlqyera për rekreacion. Nga rruga, ky qytet në Mal të Zi nganjëherë quhet gabimisht Petrovets.

Është i përshtatshëm për të arritur në qytetin e Petrovacit në Mal të Zi nga Podgorica dhe Tivat: rruga nga të dy aeroportet ndërkombëtare do të zgjasë jo më shumë se një orë (nga aeroporti i Podgoricës – 50 km, dhe nga aeroporti i Tivatit – 35 km). Petrovaci lidhet me autobus të rregullt me ​​Budva, Bar, Tivat, Kotor, Podgoricë, Cetinje, Nikshiq.

Petrovaci i qetë dhe i qetë në Mal të Zi vlerësohet, para së gjithash, për kushte të shkëlqyera për një pushim në plazh – ka dy plazhe të mëdha pranë vendpushimit. Plazhi kryesor i qytetit zë të gjithë vijën bregdetare, përgjatë tij shtrihet shëtitorja me shumë kafene dhe restorante.

 

Gjatësia e plazhit të Petrovacit, siç u përmend më lart, është pothuajse 600 metra, është i mbuluar me guralecë të vegjël ose rërë, ka zona të vogla të betonuara. Plazhi ka gjithçka që ju nevojitet për një qëndrim të rehatshëm, për 10 euro në ditë mund të merrni me qira 2 shezlong dhe një çadër, mirë, ose thjesht të shtriheni në peshqir ose shtrat falas.

Plazhi i dytë, ku pushojnë mysafirët e Petrovacit, ndodhet pak në të majtë të plazhit qendror, 10 minuta në këmbë përgjatë një shtegu të asfaltuar përmes një pylli me pisha. Ky është një plazh piktoresk “Lucice”, i rrethuar nga ullinj dhe pisha, shkëmbinj shkëmborë.

 

Ky plazh është i mbuluar me guralecë më të vegjël, hyrja në ujë është e butë. Gjatësia e këtij plazhi është pak më shumë se 250 metra, këtu mund të merrni me qira edhe shezlongë, çadra dhe të gjeni gjithçka që ju nevojitet për një pushim të mirë.

Duhet të theksohet se plazhi Lucice, edhe në kulmin e sezonit, nuk është aq i mbushur me njerëz, duhet të shkoni nga qyteti në të, dhe nuk ka asnjë hotel të vetëm të madh rreth vetë plazhit. Vendpushimi Petrovac në Mal të Zi, si të gjitha vendbanimet e Rivierës Budva, ka qenë jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e turistëve vitet e fundit, dhe për këtë arsye plazhi i qytetit është i mbushur me njerëz gjatë sezonit të lartë.

Një pushim plazhi në Petrovac mund të diversifikohet duke vizituar atraksionet lokale, ndër të cilat vlen të përmendet së pari kalaja veneciane “Castello” – ajo ndodhet në një kep që del në det dhe ofron një pamje të shkëlqyer nga kuverta e vëzhgimit pranë kalasë.

 

Tani ka një restorant në kala, dhe pranë tij ka një pavijon të vogël ku mund të shihni mozaikët e lashtë romak.

Me interes është kisha e vogël e vendosur në ishullin e Shën Nedelya, e cila, sipas legjendës, mbron marinarët.

Kjo kishë u ndërtua me donacionet e vetë marinarëve dhe ideja e ndërtimit, përsëri sipas legjendës, i përket një marinari grek, i cili u arratis nga një anija e mbytur në këtë ishull.

Vetëm katër kilometra larg qytetit ndodhet kompleksi i manastirit ortodoks “Gradishte”, ndërtimi i të cilit daton në shekullin e 14-të.

Interesant është edhe manastiri “Rezhevichi” i fillimit të shekullit XIII, i cili ndodhet vetëm 2 km nga vendpushimi.

Ata që vijnë për të pushuar në Petrovac të Malit të Zi rrallë mund t’i rezistojnë mundësinë e mrekullueshme për të bërë një udhëtim detar përgjatë bregdetit, për të parë ishullin e famshëm të Sveti Stefan nga deti ose për të notuar në një varkë me fund xhami.

 

Përveç kësaj, në të djathtë të bregut ka disa gjire të izoluar që mund të arrihet vetëm me varkë me motor. Këtu mund të organizoni edhe festime ose festa të vogla dhe padyshim që do të bëhet një ditëlindje e paharrueshme për ju ose miqtë ose të afërmit tuaj.

Këtu mund të hipni në një katamaran ose një ski jet, të bëni zhytje ose peshkim, thjesht të bëni një shëtitje rreth zonës. Ndërsa pushoni në Petrovac, ju gjithashtu mund të përmirësoni shëndetin tuaj – ata thonë se ajri këtu është i pajisur me veti të mrekullueshme shëruese.

Ata që dëshirojnë të kalojnë pushimet e tyre në Mal të Zi në Petrovac do të gjejnë lehtësisht strehim të përshtatshëm këtu. Vila dhe hotele të shumta ngrihen nga vija bregdetare në një amfiteatër të butë deri në shpatet e maleve përreth, ndër të cilat ka opsione të thjeshta dhe të lira për turistët pa kërkesë, dhe apartamente luksoze për mysafirët që vlerësojnë rehatinë.

 

Në shumë hotele dhe vila private, pushuesve u ofrohet ushqim i plotë ose veçmas vetëm mëngjese ose darka sipas kërkesës. Por ata që duan të hanë vetë do të gjejnë shumë restorante të shkëlqyera dhe të lira në Petrovac, institucione që ofrojnë ushqime të shijshme dhe të rehatshme.

Sidoqoftë, me pushime në Perovac të Malit të Zi, është mjaft e mundur të kufizoheni në ushqime shumë të lira në kafenetë bregdetare: pica dhe një pije do të kushtojnë vetëm 2-3 euro!

Pushimet në Petrovac të Malit të Zi do të jenë edhe më interesante dhe të paharrueshme nëse përpiqeni t’i kombinoni me një festë të ndritshme dhe të gëzuar “”, të mbajtur më 31 gusht të çdo viti, ku mund të shijoni kuzhinën lokale, të shijoni verërat dhe të njiheni me kulturën vendase.

Njohja me qytetin e Petrovacit duhet të fillojë me një inspektim të vendeve kryesore të tij. Ka edhe pamje historike, arkitekturore dhe natyrore që ia vlen të vizitohen. Ka edhe disa shtigje ecjeje në qytet, dhe ne do të jemi të lumtur të ndajmë me ju se ku janë dhe çfarë tjetër të shohim në Petrovac.

Kalaja veneciane Castello
Karta e vizitës dhe simboli i Petrovacit është kalaja, e ndërtuar në shekullin e 16-të për t’u mbrojtur nga piratët, rezervat e verës dhe vajit të ullirit ruheshin në bodrumet e ndërtesës, më vonë u përdor si infermieri dhe burg. Në krye të ndërtesës ka një kuvertë vëzhgimi me një obelisk në kujtim të atyre që vdiqën gjatë Luftës së Dytë Botërore, gjithashtu ofron një pamje panoramike të qytetit dhe plazhit të Petrovacit, shpellat shkëmbore dhe një gji bruz. Mund ta ngjitni me shkallë nga skela. Aktualisht, ka një restorant dhe një tarracë-bar veror atmosferik në Castella, dhe shfaqjet e teatrit lokal në gjuhën ruse mbahen në sallën e brendshme në dimër.

Kisha e Shën Elias në Petrovac
Kisha funksionale ortodokse e shekullit të 15-të në rrugën kryesore.

Kisha e Shën Thomait (Thomas) në Petrovac
Kisha dy altare (nga referencat në arkivat italiane) e shekullit të 14-të, aktualisht e mbyllur. Në territorin e tempullit është varri familjar i familjes Medinov – pasardhës të Pashtroviçëve që jetojnë në Petrovac.

Manastiri katalitik i Shën Vidit në Petrovac
Në një pjesë të izoluar të qytetit, i rrethuar nga gjelbërimi i ullinjve dhe selvive, ndodhet Manastiri i Shën Vidës.
Murgeshat që jetojnë këtu pajisin territorin. dhe të presin pelegrinët e besimit katolik. Kisha u ndërtua në shekullin e 15-të, por u rinovua në 1718. Referencat e fundit historike për priftin katolik nga Budva Antoan Kojović. Në ditarin e tij, ai shkruante se në vitin 1807, në kishën e Shën Vidit në Kastel Lastva (Petrovaci i sotëm), në mënyrë arbitrare kreu një shërbesë në festën ortodokse të Vidovdanit, ku morën pjesë shumë familje ortodokse Pashtroviç.
Ishujt përballë qytetit të Petrovacit – Java e Shenjtë dhe Katic
Këta janë ishuj të mrekullueshëm, shkëmbor dhe kompakt të gjirit, të vendosur afër njëri-tjetrit në një distancë prej 1 km nga plazhi i qytetit. Ato janë pothuajse pingul me vijën bregdetare dhe nëse i shikoni nga argjinatura, atëherë njëri prej tyre mbyll tjetrin, por nëse lëvizni në skajin e qytetit të Petrovacit ose plazheve fqinje, mund të shihni vendndodhjen e vërtetë të ishullit. . Ju mund të arrini tek ata duke marrë me qira një katamaran, varkë, varkë ose kajak, disa guximtarë e bëjnë këtë duke notuar.

Kisha e Javës së Shenjtë me të njëjtin emër është e famshme për historinë e krijimit të saj – legjenda e një marinari që shpëtoi nga një anijembytje. Shpëtimi ndodhi të dielën (në gjuhën malazeze Nedelja) prandaj kisha mori emrin e saj. Besohet se kisha ende mbron marinarët vendas. Çdo mëngjes në Petrovac dëgjohet zilja e kambanës nga kapelja e kishës, si dhe turistët që kanë mbërritur këtu bëjnë urime dhe i bien ziles për përmbushjen e tyre.

Në ishullin Katic, ekziston një far që u tregon rrugën marinarëve dhe disa pisha janë përshtatur me kushtet e vështira të ekzistencës në një tokë shkëmbore të pabanuar.

Mozaikë romakë në Petrovc
Tashmë në shekullin e IV pas Krishtit, bregdeti i Malit të Zi u zgjodh nga fisnikët romakë, këtë e dëshmojnë mbetjet e mozaikëve romakë në Petrovac në detin e rajonit të Budvës.
Mozaikët përfaqësohen nga dizajne me gjashtë ngjyra me lule, të ruajtura të rrethuara me ullinj dhe të mbrojtur nga një superstrukturë xhami. Tani gërmimet nuk janë kryer, por nuk kanë përfunduar ende.

Monument-Muzeu i Crvena Komun
Crvena Komuna – një monument për të kaluarën revolucionare të Pashtroviçëve, është qendra e ngjarjeve kulturore të artit kombëtar (teatër, programe muzikore dhe folklor, një ekspozitë e përhershme e artistëve vendas) Ndërtesa strehon Muzeun e Revolucionit, Arkivin e Formimi i Shoqërisë Komuniste, Muzeu i Mozaikëve, Muraleve dhe Pikturave. Në katin e parë ndodhet një galeri e artit modern, me hyrje falas për të gjithë.
Një nga bibliotekat më të vjetra në Mal të Zi, Salla e Leximit Pashtrovichi, e themeluar në vitin 1890, ka mbi 15,000 libra. Komiteti Bankada, i cili mblidhet në Komunën Crvena, është i angazhuar në studimin e materialit historik për Pashtroviçët në rajon dhe ruajtjen e tij. Amfiteatri përballë hyrjes ka qenë për shumë vite një vend tërheqës për programe të ndryshme kulturore: mini-performanca dhe koncerte në natyrë. Salla e kinemasë me 160 vende ofron filma artistikë për shikim.
Petrovac është një vend i mrekullueshëm për pushime relaksuese. Është mirë të ecësh ngadalë përgjatë argjinaturës, veçanërisht në mbrëmje, të ulesh në restorantet lokale, duke ngrënë një kryevepër tjetër nga shefi i kuzhinës. Admironi perëndimet e bukura të diellit dhe bëni fotografi të paharrueshme në kamerë. Sa i përket anës turistike dhe edukative të Petrovacit, ai nuk është shumë i zhvilluar këtu. Por megjithatë, çdo qytet, sado i vogël apo i madh, ka gjithmonë disa vende interesante në arsenalin e tij, Petrovac nuk bën përjashtim në këtë drejtim, dhe pavarësisht nga fakti se ka burime shumë të kufizuara në këtë drejtim, gjithçka ka për të parë. brenda kufijve të këtij qyteti të qetë.

Çfarë ia vlen të shihet në Petrovac.

Kalaja- Mund ta vizitoni vetëm gjatë ditës, sepse në mbrëmje këtu hap dyert një klub i vogël nate Castello. Në një kohë, ajo mbronte vendasit nga sulmet e piratëve. Ai ishte gjithashtu një spital gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe një burg gjatë Luftës së Parë Botërore. Në majë të kalasë kishte një post vëzhgimi, i cili hapte një pamje të shkëlqyer të sipërfaqes së detit dhe në rast rreziku, informacioni zbriste shpejt dhe qyteti ishte menjëherë gati për një sulm. Sot është simboli i Petrovacit. Çdo turist mund të ngjitet gjithashtu në kuvertën e vëzhgimit dhe të ndiejë atë që dikur vendasit panë në pritje të rrezikut. Gjithashtu, në kala ka një top të vërtetë, pasi prej tij janë qëlluar. Dhe në kujtim të atyre që vdiqën në Luftën e Dytë Botërore, u ngrit një stelë me emrat e viktimave.
Kalaja në Petrovc.

Manastiri Rezevici- Manastiret dhe kishat në Mal të Zi janë shumë të nderuara nga vendasit, në pjesën më të madhe ato luajtën një rol të madh në historinë e vendit. Manastiri Rezhevichi sot përbëhet nga dy kisha dhe një aneks i vogël, kushdo mund të vijë këtu për të shërbyer ose thjesht ta vizitojë këtë vend si një vetë-zbulim. Shërbëtorët e manastirit janë gjithmonë të kënaqur me turistët dhe janë të gatshëm të tregojnë historinë e Rezevicit me të gjitha detajet. Kush e ndërtoi, pse? Sa keq vuajti manastiri pas Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore.

Manastiri Rezevici.

Kisha e Shën Elias- Një kishë tjetër aktive në Mal të Zi. Ndoshta nuk do të flisja për të, por brenda mureve të saj ndodhet ikona e famshme e Dëshmorit të Javës, ky është një shenjtor vendas, të cilit i luten të gjithë banorët e zonës.

Kisha e Shën Elias.

Kapela e Javës së Shenjtë- Kjo kishëz ndodhet në një ishull të vogël shkëmbor të pabanuar. Ekziston një legjendë e tillë që u ndërtua nga një marinar i zakonshëm i cili, duke dalë në det, u fut në një stuhi të fortë, por disi mbijetoi mrekullisht. Gjatë këtyre momenteve të tmerrshme, ai iu lut Javës së Shenjtë dhe ajo e ndihmoi të mbijetonte mrekullisht. Kështu, në shenjë mirënjohjeje, ai e ngriti këtë kishëz në një ishull të vogël. Çdo turist që pushon në Petrovac do ta shohë këtë kishëz nga bregu, dhe nëse dëshironi, mund të notoni vetë. Shumë turistë e bëjnë këtë, disa e bëjnë vetë, dhe disa marrin një catamaran ose një varkë dhe notojnë në këtë mënyrë më të lehtë.

Kapela e Javës së Shenjtë.

Plazhi Lucice- Për Malin e Zi, ky plazh është me të vërtetë një pikë referimi. Ndodhet në një vend çuditërisht të bukur, pranë Petrovacit. Ekziston një pjesë e vogël e plazhit me rërë dhe rrëshqitja e tij ujore, nga e cila të gjithë mund të rrëshqasin drejt në det. Ka më shumë se mjaft njerëz që duan të arrijnë këtu, veçanërisht në sezonin e lartë. Nëse nuk do të ishte për këtë fakt të trishtuar, por është një kënaqësi e vërtetë të pushosh këtu.