Media izraelite “Walla.co.il”: Shqipëria vendi me qytete piktoreske, magjepsës për turistët izraelitë

January 28, 2020 || views
Nga Klotilda SaraçiniTIRANË, 27 janar/ATSH/ “Shqipëria, “vendi i shqiponjave” është emri i saj, është vendi i fundit europian që hapet para botës perëndimore, pas disa dekadash izolimi të plotë. Vendi në Ballkan ka një shumicë myslimane, pamje spektakolare, një histori të gjatë dhe një turne të organizuar të saj dhe Maqedonisë fqinje duke ofruar përvoja dhe pamje të paharrueshme”.

Kështu shkruan portali më i madh në Izrael “Walla.co.il”, i cili i ka kushtuar një artikull Shqipërisë, turizmit dhe atraksioneve të shumta që ofron për turistët izraelitë.

“Shqipëria është një vend magjepsës për sa i përket historisë së saj historike dhe shumë pushtues e kanë pushtuar atë. Një vend që ishte i mbyllur në botë dhe udhëtonte atje si një përvojë e hershme”, thotë Ilan Talmon, një guidë nga Pegasus – Tours Organized.

Shqipëria ka një kombinim të peizazheve malore, plazheve, liqeneve si dhe vendeve historike dhe arkitekturore që janë rezultat i një ndërthurje të kulturës. Ajo është e lirë, e afërt dhe e bukur dhe nuk keni nevojë për asgjë më shumë për ta shijuar.

“Natyra, uji, pyjet”, shprehet Ami Lichtenberg, e cila merr pjesë në një udhëtim të organizuar.

Shqipëria krenohet me mjaft qytete piktoreske, ka 365 manastire të ndryshme rreth Liqenit të bukur të Ohrit, qytetin historik të Beratit, të njohur si “Qyteti i një mbi një dritareve” dhe kryeqytetin Tiranën, që është plot jetë.

“Pamjet janë të mrekullueshme, thjesht magjike”, thotë Tzipi Grinot, një pjesëmarrëse në udhëtim.

“Këto udhëtime në distanca të gjata janë vërtet të preferueshme për një udhëtim të organizuar. Gudia ishte i mrekullueshëm. Unë shijoja çdo moment, si grupin ashtu edhe instruktorin”, – shprehet Grinot./k.s/