Media belge i bën jehonë Shqipërisë: Maldivet në zemër të Evropës

January 6, 2023 || views

Shumë artikuj i janë dedikuar bukurive shqiptare ku një ndër to është edhe media më e madhe në Belgjikë “Le Soir”.

 

Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook” Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar artikullin e këtij të fundit pas jehonës së bërë ndaj plazheve të Ksamilit.

Në artikullin e “Le Soir” promovohet Shqipëria dhe vija bregdetare e jugut të saj, të cilën e cilëson si “Maldivet në zemër të Europës.”

Artikulli:

Jo gjithmonë duhet të shkosh larg për të ndryshuar peizazhin, për të zbuluar botën dhe për t’u shkëputur plotësisht.

Nuk ka më dyshime nëse duhet shkuar në anën tjetër të botës, është koha për maturi dhe rishikimi i mënyrës tuaj të udhëtimit është një nga prioritetet numër një.

Megjithatë, nuk bëhet fjalë për të privuar veten nga udhëtimi: pas dy vitesh pandemie, ne kemi nevojë të rimbushim bateritë më shumë se kurrë dhe udhëtimi padyshim që na lejon të kemi një gjendje relaksi përfundimtar..

Por atëherë, ku duhet të shkojmë?

Nëse ëndërroni shtrirje të gjata me rërë të bardhë dhe laguna blu, me siguri do të mendoni drejtpërdrejt për Maldivet. Me 8,256 kilometrat e tij që e ndajnë këtë arkipelag të vendosur jashtë Oqeanit Indian dhe fluturimin e tij të drejtpërdrejtë në orën 10:30 nga Brukseli, ky destinacion është megjithatë larg të qenit unanim midis ekologëve dhe atyre që duan të respektojnë angazhimet e tyre ndaj planetit.

Xhevahiri i Adriatikut

Po sikur t’ju thoshim se është e mundur të merrni në konsideratë dhe të përfitoni nga asetet e Maldiveve pa u larguar nga Evropa? E keni të vështirë ta besoni? Në Tik-Tok dhe Instagram, megjithatë, një destinacion është ka bërë bujë: është Shqipëria, e vendosur në gadishullin Ballkanik në Evropën Juglindore. E vendosur 2136 kilometra larg kryeqytetit tone (Brukselit), Shqipëria shfaqet si një kompromis ideal për ata që janë në kërkim të hapësirave të mëdha parajsore. Në rrjetet sociale tashmë përfiton nga pseudonimi “Maldives of Europe”.
Është veçanërisht vendpushimi bregdetar Ksamil, i vendosur në jug të vendit. Plazhi i tij konsiderohet një nga më të bukurit në Evropë. Prej disa kohësh, Ksamili është kthyer natyrshëm në vendin e duhur dhe janë shfaqur shumë hotele luksoze që të kujtojnë ato në Maldive. Një nga pikat më të nxehta? Padyshim plazhi i Pemës së Thatë, me shtretërit e tij të mbuluar me tendë me pamje nga deti.
Nëse destinacioni josh aq shumë përdoruesit e internetit, është edhe për çmimin e tij shumë më të volitshëm se Maldivet; për një javë pushime në hotel, llogaritni mesatarisht 1,043 € për dy persona, krahasuar me 2,718 € për një qëndrim ekuivalent në Maldive sipas vlerësimeve të Ou-et-Quand.net, mjaftueshëm për të bërë kursime të mëdha në buxhetin tuaj të pushimeve pa vuajtur jet lag. Pra, çfarë presim për të rezervuar?/abcnews.al/