10 qytetet në Europë për të kaluar një Krishtlindje të paharrueshme

November 18, 2022 || views

Ka mbetur pak më shumë se një muaj deri në Krishtlindje, që do të thotë se tani është koha e përkryer për të rezervuar një udhëtim për këtë festë të veçantë.

 

Këto janë disa qytete ku mund të kaloni një Krishtlindje vërtet magjike, sipas SchengenVisaInfo.com.

 

Bazel, Zvicër

Qyteti zviceran ka një traditë të gjatë të festimit të Krishtlindjeve, duke fituar emrin e qytetit më të bukur dhe më të madh të Krishtlindjeve. Qyteti ka qenë tregu i preferuar i Krishtlindjeve i udhëtarëve britanikë dhe italianë.

 

Budapest, Hungari

Kryeqyteti hungarez po cilësohet si një nga destinacionet më të preferuara për vitin 2022, i cili ka shumë për t’u ofruar turistëve, pavarësisht moshës së tyre. Rreth 120 ekspozues artizanale, gastronomë dhe këngë të tjera të Krishtlindjeve dhe pjesë argëtuese do të mblidhen përpara Bazilikës së Shën Stefanit, e cila ndodhet në një nga sheshet më të njohura në vend.

Budapesti ishte destinacioni i preferuar për turistët amerikanë dhe britanikë në vitin 2021, dhe i treti më i preferuari i italianëve.

 

Metz, Francë

I njohur si tregu më i bukur i Krishtlindjeve në Francë, Metz ofron një përvojë unike me shumë aktivitete që do të zhvillohen në të gjithë qytetin.

Qyteti është tërheqës për udhëtarët për shtegun e tij me fener dhe shumë produkte të ofruara nga vendasit.

 

Bruksel, Belgjikë

Edhe pse ka shumë qytete të tjera në Belgjikë për të festuar Krishtlindjet, kryeqyteti është zgjidhja më e mirë, e cila së bashku me Strasburgun, Budapestin dhe Vjenën kanë qenë ndër destinacionet më të vizituara në Evropë prej vitesh.

Ushqimi është një histori tjetër në Bruksel – nuk mund të vizitohet ky qytet dhe të mos vizitohet “Turni i shijimit të çokollatës në Bruksel”, i cili është një kënaqësi.

 

Vjenë, Austri

Qyteti kthehet në një treg magjik Krishtlindjesh në mes të nëntorit dhe duket si një tokë përrallore që shkëlqen. Turistët këshillohen të vizitojnë Pallatin Schönbrunn, i cili është tregu më i popullarizuar i Krishtlindjeve në qytet. Aty mund të gjeni punime tradicionale artizanale, programe për fëmijë.

 

Govone & Asti, Itali

Ky destinacion synon të bëhet tregu më i madh i Krishtlindjeve në Evropë me gjithsej mbi 130 stacione pune artizanësh dhe prodhues ushqimesh dhe verërash nga i gjithë vendi.

Në kështjellën e Govones do të zhvillohen performanca muzikore live në dhoma të ndryshme, duke përfunduar me takimin e Babagjyshin. Gjithsej do të zhvillohen 448 shfaqje.

 

Pragë, Çeki

Këtë vit, festimet për Krishtlindjet në Pragë do të fillojnë më 26 nëntor për të përfunduar më vonë më 6 janar 2023. Gjatë kësaj kohe, Sheshi i Qytetit të Vjetër në kryeqytetin çek do të vizitohet nga miliona njerëz, i cili ka shumë për të ofruar, duke përfshirë tezga druri, tregtarë që ofrojnë mallra për Krishtlindje dhe një pemë unike.

Për sa i përket ushqimit, vizitorët mund të shijojnë verë të zier, gështenja të pjekura të nxehta, biskota me xhenxhefil ose ushqimin tipik në Çeki – biskota të Krishtlindjeve ose salsiçe çeke të pjekura në skarë.

 

Kraiova, Rumani

Me mbi një milion llamba led, Craiova është bërë destinacioni më i mirë i dritave të Krishtlindjeve në Rumani dhe një nga tregjet më të mira të Krishtlindjeve në Evropë. Këtë vit, Tregu i Krishtlindjeve në Craiova u hap më 11 nëntor dhe do të zgjasë deri më 8 janar 2023.

 

Lajpcig, Gjermani

Tregu i Krishtlindjeve në këtë qytet është një nga më të vjetrit në Evropë dhe ka më shumë se 250 tezga vezulluese në qendrën e tij historike, duke e bërë atë gjithashtu një nga tregjet më të mëdha të Krishtlindjeve në Gjermani.

 

Zagreb, Kroaci

Kryeqyteti kroat është destinacioni përfundimtar për vitin 2022 për një Krishtlindje shumë të lumtur dhe aventureske. Qyteti është emëruar si Tregu më i mirë i Krishtlindjeve në Evropë për tre vjet me radhë dhe kështu e dini se nuk duhet të humbisni mundësinë për të festuar Krishtlindjet në këtë qytet të paktën një herë.