Vizitoni Kukesin, vendin e mikpritjes nobeliane

November 9, 2022 || views

Nëse planifikoni të vizitoni verilindien e Shqipërisë, vendosni ne listën tuaj rajonin mbreselenes tè Kukësit.

Aty ku shumellojshmeria e relievit nderthuret me pasurite natyrore, ku lashtesia takon tè rene dhe ku malet, pyjet, liqeni, lumenitè, burimet de gurrat harmonizohen ne perfeksion nderkohe q mikpritja e kukësianëve…..ështe propozuar pêr çmimin Nobel.

Kukesi ju fton per alpinizem ne malin me te larte tè tij, Gjallicen (2489m) dhe për pushime ne Bjeshket e famshme te Shishtavecit (900m-2130m), ku mund te shihni nga afer nje serè monumente tè natyres si “Guri i Mengjesit”, pyllin e Mështeknave, Gurin e Shqipe dhe Plloçen e Zhifkeve por dhe tè beni ski ne pllajat e bukura te Novosej dhe Shishtavec.

 

Ju mund të beni shëtitje me varke ne liqenin e Fierzes apo tè shikoni nga afër kanionin e Shkalles se Keqe, por mos humbisni njè ecje në Shtegun e Ngiyrave. Vendbanimet e lashta t° Kolshit, Kenetes si dhe tumat ilire ne Qinamak dhe Bardhoc ju ftojne ti vizitoni, por te apasionuarit pas arkeologjise mund t shohin gjithashtu Keshtjellen e Viles, Keshtjellen e Peces, Hisarin e Domaive, Gradishtën e Bardhocit,

Kështjellën e Bushatit dhe kodervarret në Ginamak de Kenete, por dhe urat osmane. Per mikpritjen e famshme kukesiane kane shkruar shume, por aty do tè gjeni nje muze – kulle, “Kullen e Eksodit” qe e fakton, ne 23.5m lartësi. Kukesi ju mirepret dhe ka shume per t’ju treguar.