Shtatë arsye – pse Santorini është vendi ideal për tu vizituar?

December 9, 2022 || views

Santorini njihet si një nga ishujt më interesant vizualisht të ishujve grekë dhe me ndërtesat e tij të bardha të vendosura përballë një qielli blu të gjallë, nuk është e vështirë të kuptosh pse.

 

Pavarësisht nëse jeni në fotografinë tuaj ose thjesht vlerësoni vërtet pamjet e mrekullueshme, Santorini do t’ju bëjë të gulçoheni pothuajse në çdo cep.

Perëndimi unik i diellit

Tingëllon si një “mburrje e madhe”, por Santorini argumentohet se ka një nga pamjet më të mira të perëndimit të diellit në të gjithë botën – dielli thjesht duket se bie në det në një mjegull prej ari dhe qelibari.

Oia njihet si vendi më i mirë për të parë perëndimin e diellit dhe njerëzit dynden atje herët çdo mbrëmje vetëm për ta përjetuar atë.

Nëse doni të shmangni turmat, pamjet nga Firostefani, pikërisht poshtë rrugës, janë pothuajse po aq spektakolare dhe mund ta vlerësoni pamjen pa pasur nevojë të luftoni për një hapësirë.

 

Vendi i romancës

Perëndimi i diellit, verë e shijshme, ndërtesa të bukura – të gjitha këto sigurojnë që Santorini të jetë vendi perfekt për të dashuruarit.

Është gjithashtu vendi ideal për dasma, kështu që nëse ka diçka që do të lente mbresa pafund, është të shohësh të gjitha çiftet duke pozuar në fotografitë e tyre në sfondet mahnitëse që ofron Santorini.

Peizazhet magjepsëse

Santorini, Greqi.Pjesa më e madhe e Santorinit është ndërtuar në buzë të një vullkani të vjetër, të zhdukur, të cilin grekët vendas e quajnë kaldera.

Prandaj do të shihni qytete që duken sikur po bien poshtë kodrës. Efekti është i jashtëzakonshëm dhe jashtëzakonisht fotogjenik, teksa rrugët dhe trotuaret janë shumë të pjerrëta.

Për shembull, në kryeqytetin e Firës ka vetëm tre rrugë për të zbritur në port dhe për t’u kthyer përsëri: me teleferik, duke ecur lart ose poshtë qindra shkallëve apo edhe me gomar.

Edhe nëse vendosni të mos e bëni këtë ekskursion të vogël, hapat janë kudo: shpesh të pabarabarta dhe të gjitha në lartësi dhe gjatësi të ndryshme.

Ky nuk është vendi për të veshur takat tuaja. Këpucët e ndjeshme janë një domosdoshmëri, dhe kushdo me probleme lëvizëse duhet të jetë i vetëdijshëm se ky mund të mos jetë një vend ideal.

 

Spiritualiteti

Ortodoksët grekë janë përbëjnë shumicën në Santorini, së bashku me një përqindje të vogël të katolicizmit.

Pavarësisht nëse jeni fetar apo jo, do të duhet të pranoni se kjo bën një vulë të madhe në peizazhin e këtij vendi.

Në Santorini, veçanërisht në fshatra, do të zbuloni se pothuajse çdo shtëpi ka kishën e saj private.

Në të vërtetë, fshatarët mblidhen të gjithë së bashku për të ndihmuar në ndërtimin e kapelës së tyre për secilin banor, dhe të gjithë janë ai kombinimi i bukur i së bardhës, secili me një çati bojë qielli.

Ushqimi dhe Vera

Dashamirët e peshkut dhe ushqimeve të detit do të kënaqen nga ushqimi në Santorini, por produktet kryesore greke si Moussaka dhe Souvlaki janë të dukshme.

Ka një bollëk restorantesh të stilit tavernash, por mund të gjeni edhe ushqime dhe prezantime të bukura të shtrenjta në vende si Oia.

Vera e Santorinit është e vlerësuar me çmime dhe ia vlen të vizitoni një vresht për të bërë një provë vere.

Santo, me pamjet e tij mahnitëse, është vendi ku turistët priren të shkojnë, por vlen të përmendet se ka shumë vreshta më të vogla që mund t’i shikoni.

Niveli i tij i ulët i reshjeve, së bashku me peizazhin vullkanik dhe tokën nënkuptojnë se Santorini është një mjedis unik për ushqimin dhe verën e prodhuar në shtëpi, dhe kjo reflektohet në atë që do të shihni dhe hani.

 

Qytetet fantazma

Santorini ka vuajtur nga tërmete të shumta gjatë viteve, ku më i madhi në kujtesë është ai i vitit 1965.

Ai e la qytetin e Mesa Gonia një qytet fantazmë, të cilin tani mund ta vizitoni.

Shëtisni nëpër rrugët e saj të shkreta (edhe pse tani ka një grusht njerëzish që jetojnë atje) dhe shikoni macet e egra që janë banorët kryesorë të saj.

Sportet ujore

Nëse hyrja në ujë është ideja juaj për një festë të mrekullueshme, atëherë Santorini gjithashtu shënon vendin ideal për tu vizituar.

 

 

Perissa dhe Kamari janë dy qendrat kryesore të sporteve ujore. Këtu do të gjeni rërë të zezë vullkanike dhe mund të merrni pjesë në zhytje, ski në ujë dhe shëtitje me banane.

Të mbushura me bare dhe restorante, këto plazhe janë gjithashtu perfekte për ata që duan thjesht të shtrihen, të kthehen, të pushojnë dhe të kapin diellin. /Albanianpost.com