10 vende mahnitëse që duhet të vizitoni në Ballkan – Ndër to Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia

December 6, 2022 || views

Gadishulli i famshëm i Ballkanit është territori që mbulon “Evropën Juglindore” dhe është i njohur për gjelbërimin e pasur dhe natyrën e bukur, gjë që e bën rajonin të përsosur për pushime verore dhe dimërore. Ky rajoni e merr emrin nga Malet e Ballkanit dhe është shtëpia e plotë 11 vendeve të mrekullueshme!

 

Ballkani është një destinacion mjaft i preferuar nga turistët anë e mbanë botës. Qytete të vogla të “Ballkanit” fshehin manastire pyjore, plazhe si dhe shpellat të mëdha me një histori të mahnitshme.

 

Ja 10 vendet që turistët e huaj vizitojnë në rajonin tonë:

 

 

Ohri, Maqedoni

Ohri, qyteti më i bukur në Maqedoni është tërheqja më e madhe për çdo vizitor të huaj. Është gjerësisht i njohur për kishat, monumentet piktoreske dhe shtëpitë tradicionale! Këto janë vetëm disa nga shumë arsye pse Ohri është pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s!

 

Mostar, Bosnje-Hercegovin

Mostari, i cili ndodhet në Bosnje- Hercegovinë në pjesën jugore të lumit “Neretva”, ka një domethënie të madhe historike dhe kulturore për të gjithë vendin. Pikësëpari më e njohur është Ura e Vjetër (Stari Most), e cila është ndërtuar në shekullin e 16 nga osmanët ky qytet i vogël ballkanik është tepër i vizituar nga turistët e huaj.

 

Maribor, Sllovenia

Ka shumë arsye pse ju duhet të vizitoni Maribor, Slloveni! Arkitektura e mrekullueshme e Kullës së Gjykimit, Kulla e Ujërave, Kulla e Çifutëve dhe Katedralja e Mariborit e cila u ndërtua në stilin gotik janë tërheqja e parë për turistët sllovenë. Festivali i Kreshmës është diçka që duhet të ndiqni nëse vizitoni këtë qytet të bukur në qershor, veçanërisht nëse ju pëlqen opera, teatri, baleti, muzika klasike, moderne dhe jaz.

 

Pula, Croatia

Nëse nuk e dini se ku të shkoni për pushime, atëherë shkoni në Pula. Nuk mund të gaboni në përzgjedhjen e këtij i cili gjendet në vendin e Bistrës në Kroaci! Ju do të jeni të kënaqur me detin e qetë, natyrën e paprekur dhe klimën e butë! Mos harroni të provoni disa verëra dhe ushqimin e freskët të detit.

 

Novi Sad, Serbia

Qyteti i dytë më i madh në Serbi, Novi Sad është vendi që duhet të vizitoni. Një qytet i cili është një qendër e madhe kulturore ku keni shumë gjëra për të bërë dhe për të parë. Siç e dimë, kjo është shtëpia e festivalit “EXIT”, kështu që nëse doni të dëgjoni muzikën moderne, shkoni në Novi Sad dhe merrni pjesë në një nga festivalet më të mëdha të muzikës verore në botë!

 

Prizren, Kosovë

Prizreni pjesë e Republikës së Kosovës. Me një arkitekturë mahnitëse, rrugë të ndërtuara me gur dhe xhami të vjetra bëjnë që Prizreni të jetë një ndër vendet më të bukura të Kosovës.

 

Nesebar, Bullgari

Destinacioni më i madh turistik në Bullgari – Nessebar vendi më i famshëm gjatë ditëve të nxehta të verës. Njerëz nga e gjithë bota vizitojnë këtë vend, ku janë të garantuara plazhet e bukura, dhe rrugët e mrekullueshme.

 

Brasov, Rumani

Brasov është qyteti më i madh në zonën malore të Rumanisë, i cili ka një traditë të gjatë në sport, si futboll, rugby, tenis, çiklizëm, bowling dhe të tjera. Është vend tepër i bukur dhe modern, dhe madje shumë historik.

 

 

Sarandë, Shqipëri

Vendi që krenohemi për turistët e shumtë që vinë dhe vizitojnë rivierën tonë Shqiptare. Turistët e huaj e kanë cilësuar këtë vend si perfekt për të pushuar dhe t’u relaksuar. Klima tepër e mrekullueshme, plazhet me ujë të kristaltë, dhe restorantet tepër luksoze janë vetëm disa nga arsyet pse Saranda i lë të gjithë turistët e huaj pa fjalë në çdo kohë.

 

 

Selanik, Greqi

Selaniku i ka dhënë “Greqisë” disa nga muzikantët, artistët, poetët dhe mendimtarët e saj më të mëdhenj. Disa nga plazhet më të bukura, hotelet dhe restorantet më të mira ndodhen në Greqinë veriore. Selaniku pret çdo vit miliona turist që shijojnë plazhet e bukura dhe pamjet mahnitëse.